İstanbul polisine 50 yeni motosiklet

17 Mart 2013 Pazar 15:02
istanbul-polisine-50-yeni-motosiklet

Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Daha dinamik, daha çabuk olay yerine ulaşabilmek, insanların trafik akışı içindeki konumlarını kolaylaştırabilmek için motosikletler önemli araçlar. Onun için Trafik Vakfımızın büyük desteğiyle, 50 motor devreye girdi.'' dedi.

İstanbul Trafik Vakfı tarafından satın alınan 50 motosikletin hizmete alım töreni Altunizade'deki Trafik Şube Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Çevre Yolları Trafik Ekipler Amirliği yerleşkesinde yapıldı. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve Trafikten Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Şengül de katıldı.

VALİ MUTLU'DAN SÜRÜCÜLERE SABIR TAVSİYESİ

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, burada yaptığı açıklamada 50 motosiklet alımı sonrası bu sayının artırılacağını kaydetti. Mutlu, "Önümüzdeki süreçte bu sayıyı artırmak için ciddi gayret gösteriyoruz. Donanımımızı güçlü hale getirmeye çalışıyoruz. Yaya devriye görevleri yapan ve şu anda İstanbul'da ihtiyaç içinde olan personellerimizi de bu problemlerden kurtarmış olacağız. Bu sürecin İstanbul trafiğini daha da rahatlatacağına inanıyorum " dedi.

İstanbul trafiğindeki sürücülere sabır tavsiyesinde bulunan Vali Mutlu," Sabrın her zaman bize faydası var. Aceleciliğin kızgınlığın gerçekten büyük sıkıntı yarattığını biliyoruz. Aceleciliğe gerek yok. Şartlarımız bu. Bu şartları daha iyi noktaya getirmek için de işbirliğine devam edeceğiz " diye konuştu. Vali Mutlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde 45 dakika trafiğe takılmasının hatırlatılması üzerine ise, "Her gün trafiğe çıkan 500 araç var. Zenginleşen insanımız hususi otomobile daha çok biniyor. Bu da onun hakkı. Her gün İstanbul trafiğine 500 araç çıkmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu ölçümlerde trafikte kalma süresi geçmiş olduğumuz yıllara oranla daha iyidir. Yalnız biz, çok yönlü olan bu sorun için kendi üzerimize düşeni 24 saat güleryüzlü kaliteli ve hızlı hizmet verme noktasında optimum seviyeye çıkarmak içn büyük bir çaba içindeyiz. Bu konuda daha iyi olmak için gayret sarf ediyoruz " şeklinde konuştu.

" BUNDAN SONRA 200 CİVARINDA MOTOR DEVREYE GİRECEK "

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, " Daha dinamik, daha çabuk olay yerine ulaşabilmek, insanların trafik akışı içindeki konumlarını kolaylaştırabilmek için motosikletler önemli araçlar. Onun için Trafik Vakfımızın büyük desteğiyle, 50 motor devreye girdi. Bundan sonra 200 civarında motor devreye girecek. Bunların hepsi İstanbul halkının hayatının günlük trafik akışı içinde daha da kolaylaşmasını sağlamak için olacaktır " dedi.

" 50 PERSONELE 6 HAFTA SÜRELİ 252 SAATLİK EĞİTİM VERİLDİ "

Trafikten Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Şengül ise, " İstanbul Trafik Vakfı Başkanlığınca 50 adet tam donanımlı Honda marka motosiklet satın alınmış, bu motosikletleri kullanmak üzere 50 personele 6 hafta süreli 252 saat uygulamalı motosiklet kullanıcı eğitimi verilmiştir "diye konuştu.

YENİ MOTOSİKLETLERLE GÖSTERİ

Törenin ardından yeni motosikletler için kurban kesildi ve dua edildi. İstanbul Valisi Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın da duaya katıldı. Çapkın ve Mutlu daha sonra, kurdela keserek motosikletleri hizmete aldı. Törenle hizmete giren motosikletlerle, polis ekipleri kısa bir akrobasi gösterisi de sundu.

"MOTORLARIMIZ ÇOK KALİTELİ VE EMNİYETLİ "

Motorize ekiplerde 8 aydan bu yana görev yapan polis memuru Çiğdem Kılıç, "8 aylık memurum. Direk kursla motorize ekiplere geçtim arkadaşımla beraber. Biraz zorlanıyoruz ama eğitimden sonra başardık. Çok beğendik motorlarımız çok kaliteli daha emniyetli. İnşallah kazasız belasız devam ederiz " dedi.

8 aylık polis memuru Elif Cebir ise, " İlk atamamız Trafik Denetlemeye yapıldı. Daha sonra motorize ekipler için gönüllü istendi. Biz de arkadaşımla gönüllü olduk. Kursa gittik kurs eğitiminden sonra motorize ekiplere geçtik. Biraz cesaret ve heves işi. Cesaret ve heves biraraya geldiği zaman yapılamayacak hiçbir şey yok. Erkek arkadaşlarla gibi biz de motosikletimizi kullanıyoruz. Güzergahta yer alıyoruz uygulama yapıyoruz. Zor değil yapılabilir " diye konuştu.

Yeni motosikletlerle ilgili de konuşan Cebir, "Yeni motosikletlerimiz çok güzel. Manevra kabiliyetleri çok iyi. O yüzden bizim daha hızlı olmamızı gerektiğini gösteriyorlar.Bu motorlarla daha hızlı ve daha iyi müdahale yapacağız ve vatandaşlarımız daha rahat edecek diye düşünüyorum " şeklinde konuştu.

Sezer Askırbaç ise, "Motorize ekipler olarak yolda daha fazla dikkatliyiz. Yoğun trafikte çok dikkatli olmamız gerek, hızlı müdahale etmemiz gerek " dedi. Askırbaç, sürücülere tavsiyelerde de bulunarak, "Sürücüler yan aynalarını daha çok kullanırlarsa, trafikte akışkanlığımızı daha fazla sağlarız " dedi.

 

Kaynak: DHA
Haber okunma sayısı: 2281

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ